Hõbeda puhastamine. Mida teha ja mida mitte

Hõbedast ese on nagu elav organism – aja jooksul selle pind tuhmub õhuga kokkupuutel ja kui te seda regulaarselt ei puhasta, märkate võib-olla ühel hetkel, et teie kaunis hõbevaagen on kaetud pruuni kihiga. Kui asi on nii kaugele läinud, võib oksüdeerunud hõbeda puhastamine olla päris keeruline, ehkki võimatu see pole.

Hõbeda puhastamine koduste vahenditega foto food52com

Vaatame Roman Tavasti meistri Harry Tensingu abiga, kuidas hõbeesemeid hooldada; mida oksüdeerunud asjadega ette võtta ja mille tegemisest tuleks hoiduda.

Regulaarne puhastamine hoiab hõbeda ilusa

Harry Tensing ütleb, et kui inimesed hoolitseksid oma hõbeehete ja -nõude eest sama hästi nagu sokkide puhul, siis püsiksid need kogu aeg ilusad ja spetsiaalseid puhastusvahendeid ei lähekski vaja. Kui räägime aga sellest, kuidas hõbeda puhastamine täpsemalt käib, siis ei ole vahet, kas puhastamist vajavad ehted või nõud, puhastusviisid on mõlemal ühesugused.

Kuna hõbeesemed puutuvad pidevalt kokku õhuga ja ehted ka nahaga, siis tuleks neid aeg-ajalt lihtsalt nõudepesuvahendi ja uue pehme hambaharja abil pesta. Pärast pesemist on vaja esemed hoolikalt külma veega ära loputada ning seejärel hoolikalt kuivatada.

Kuidas käib hõbeketi puhastamine

Hõbeketti kannavad väga paljud inimesed, aga tihti ei teata, kuidas on seda kõige mõistlikum puhastada. Kui keti pinnale on tekkinud oksüdeerunud kiht, tuleb see mehhaaniliselt eemaldada ehk lihtsamalt öeldes maha hõõruda.

Kõigepealt tuleb kett peopessa kokku lappida, et see pestes puntrasse ei läheks. Meister Tensing soovitab keti ühest kohast kinni võtta ja selle esmalt rippu lasta. Nüüd tuleb võtta ketist poole pealt kinni ja see kaheks kokku voltida. Ja siis veel kord – ja veel kord, olenevalt keti pikkusest –, kuni see mahub kenasti peopessa.

Järgmiseks tuleks keti peale tilgutada natuke nõudepesuvahendit (see on piisavalt happeline ja nahasõbralik, nii et seda toimingut võib teha ilma kummikinnasteta) ja ketti kergelt teise käe sõrmedega liigutada. Keti lülid teevad suurema puhastustöö ise ära, kui üksteise vastu hõõrduvad. Samal ajal tuleb hoolega vaadata, et ilusasti sätitud kett sassi ei läheks. Varsti näete, et vaht on natuke määrdunud – siis ongi kett puhas.

Pärast pesemist tuleb kett ära loputada. Enne kui aga selle ette võtate, pange kindlasti kraanikaussi üks kauss, selle sisse vesi ja kausi põhja kapronsõel, sest kui te pesete ketti lihtsalt kraanikausi kohal ja see peaks sõrmede vahelt lahti libisema, kaob see nii kiirelt kanalisatsiooni, et te ei saa arugi.

Hõbeda puhastamine koduste vahenditega

Kui hõbeesemed on läinud juba kollakaks või halliks, siis saab need puhtaks fooliumi ja sooda abil. Selleks tuleb võtta kauss või mõni muu nõu ja see alumiiniumfooliumiga ära vooderdada. Kõik fooliumid paraku ei toimi ja õige leiab lihtsalt katsetamise teel.

Asetage hõbedast esemed kausi põhja, nii et need oleks võimalikult palju fooliumiga ühenduses. Raputage ehetele peale soola ja sooda 1:1-le segu ja valage peale kuum vesi. Laske hõbeasjadel kihiseva vee sees veidike seista ja võtke siis välja nõrguma, näiteks pabersalvräti või lõhnastamata salvrätiku peale.

Hõbeesemeid, mis ei ole veel väga oksüdeerunud ehk pruuni kihiga kaetud, vaid on veel kollakad või hallid, saab hästi puhtaks ka sidrunhappelahuses. Selleks tuleb võtta üks pakk sidrunhapet liitri vee kohta, lasta vesi soojaks, pista esemed sinna sisse ja hoida mõned minutid.

Harry Tensing ütleb, et tegelikult on kõige parem vahend hõbeda puhastamiseks hoopis sigarituhk. „Me oleme kõik lugenud inglise romaane, kus teenijarahva suurim orjus ja piin oli lauahõbeda puhastamine. Selleks kasutatigi sigari- ehk tubakatuhka. Aga hästi sobib ka lehtpuutuhk. Võtke kaminast hambaharjaga tuhka ja hõõruge sellega hõbedast eset. See saab ilusti puhtaks, aga samas peab arvestama, et tuhk määrib väga ja kasutama peab kummikindaid.“

Kui soovite, et ese ilusasti läigiks, tuleks seda fiiberlapi või pabertaskurätikuga hõõruda. Viimase asemel ei tohiks aga kasutada majapidamispaberit, sest see võib hõbedaga reageerida ja läikiva pinna asemel saame hoopis musta. Mine võta kinni, mida see majapidamispaber sisaldab! NB! Igasuguste poleeritud pindade töötlemisel peab olema väga ettevaatlik.

Küsimuse peale, kas hõõrumiseks sobib ka hambapasta, vastab meister, et mõned hambapastad kõlbavad selleks, aga mitte kõik. Ja kuna hambapastade koostisosad ja sordid muutuvad nii kiiresti, siis on tal keeruline ühte head soovitust anda. Aga proovida võib. Seejuures tuleks siiski hoiduda valgendavatest hambapastadest, sest need jätavad eseme pinnale kihi, mis ei taha sealt kuidagi maha tulla.

Vead, mida tuleks hõbeda puhastamisel vältida

Esiteks tuleb väga ettevaatlik olla pärlite ja vääriskividega ehete puhastamisel. Näiteks malahhiit ja türkiis reageerivad juba väga nõrga happega ja need lihtsalt lahustuvad ära. Selliseid ehteid tuleks pesta lasteseebi või 70% pesuseebiga.

Teiseks, kui teie kasutuses on väga keerukas ja hinnaline ehe, näiteks mõni ametikett, tuleks selle puhastamine jätta meistri hooleks, kes selle valmistas, sest tema oskab valida kõige paremad puhastusmeetodid. Väga paljud meie valmistatud ametiketid tuuaksegi sellepärast meie juurde hooldusesse.

Kolmas asi, millest tuleks hoiduda, on hõbedast esemete pesemine nõudepesumasinas. Paraku ei ole see hoiatus kuigi levinud ja sellepärast leidub inimesi, kes hõbedast nõud või ehted siiski pesumasinasse panevad. Tulemus ei vasta muidugi kaugeltki ootustele, esemed on rikutud ja taastada neid enam ei saa.

Kui masinasse pannakse hõbenõud, mille kokku panemisel on kasutatud kampolit, tuleb hõbeese masinast välja ainult osadena, sest neid ühendav kampol on kuumas vees ära lahustunud.

Roman Tavast , ,

Leave a Reply