Eesti Punase Risti mälestusmärgi III järk (1931-1936)

Meil õnnestus teha fotod Roman Tavasti tehases valmistatud Eesti Punase Risti mälestusmärgi III järgu medalist, mis on valmistatud ajavahemikus 1931-1936.

EPR 3.järk karbisEesti Punase Risti mälestusmärgi III järk karbis

Pärast Vabadusristi väljaandmise lõpetamist ei andnud Eesti riik välja ühtegi riiklikku teenetemärki. 1920. aasta põhiseaduse § 7 sätestas nimelt, et „autähti” võib anda vaid kaitseväelastele sõja ajal.

Eesti Punase Risti mälestusmärgi III järgu medal

Tekkinud tühimiku täitsid mitme organisatsiooni asutatud nn. poolavalikud teenetemärgid, mida annetati nii Eesti riigi kodanikele kui ka välismaalastele. Üks neist oli 6. augustil 1920 asutatud Eesti Punase Risti mälestusmärk (EPR). See asutati üheklassilise medalina, kuid muudeti 1926. aastal viieklassiliseks tsiviilordeniks (4 ristiklassi + medal).

Eesti Punase Risti mälestusmärgi III järgu aversEesti Punase Risti mälestusmärgi III järgu avers

Eesti Punase Risti mälestusmärgi III järgu reversEesti Punase Risti mälestusmärgi III järgu revers

Piltidel olev EPR mälestusmärgi medal on valmistatud ajavahemikul 1931-1936, enne kui EPR muudeti riiklikuks teenetemärgiks. Roman Tavasti tehas asus sellel ajal juba uues spetsiaalselt tehasehooneks ehitatud majas aadressil Väike-Roosikrantsi 6 (praegune Pärnu mnt 20a).

Roman Tavasti tehasehooneRoman Tavasti tehasehoone 1931. aastal Väike-Roosikrantsi 6 (praegune Pärnu mnt 20a)

EPR karbi kleebisKarbi sees olevalt kleebiselt on näha, et karbis olev medal on valmistatud 1931. aastal valminud uues tehasehoones.

7. oktoobril 1936 teenetemärkide seadusega „riigistati” ka Eesti Punase Risti mälestusmärk. Kõigil riiklikel ordenitel oli sellest ajast 5 põhiklassi (VT-l ja RV-l ka 2 eriklassi), ja kolm (RV-l koguni 5) medaliklassi.

Eesti Punase Risti teenetemärke valmistab Roman Tavasti ettevõte ka täna. Praegu käib riiklike teenetemärkide valmistamine koostöös Rootsi päritolu ettevõttega Sporrong Eesti.

Eesti riiklike teenetemärkidega kauplemine on aga seadusega keelatud.

Eesti Punase Risti teenetemärgi I klass (valmistatud aastal 2015)Eesti Punase Risti teenetemärgi I klass (valmistatud aastal 2015)

Ajalugu, Medalid ,