Roman Tavasti nimelise 1000 eurose stipendiumi pälvis ehtekunstnik Anneli Oppar

1. detsembril valis Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu välja 2017. aasta stipendiaadi, kelleks osutus noor ehtekunstnik Anneli Oppar.

Anneli Oppar kõrvaehted Mõõn

Anneli Oppar esitas konkursile terasest otse materjali 3D prinditud kõrvaehete sarja „Mõõn“ prototüübid.

Anneli on lõpetamas Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala magistriõpinguid ning on osalenud Roman Tavasti stipendiumikonkursil ka varasematel aastatel.

Konkursile esitatud töö kohta ütles autor järgmist: „Mind inspireeris assotsiatsioon mõõnast, kui toetava massi taganemisest. Mõõnaga jääb osa uitavat mateeriat juhuslikus järjekorras randa lebama, olles justkui kaotanud seda üleval hoidnud struktuuri. Teisest küljest peavad kõik printerist väljuvad esemed läbi elama teatud mõõna, kui neilt eemaldatakse toed ja neil tuleb analoogmaailma sobituda.“

RT stipendium 2017 Anneli Oppar 3D renderAnneli Oppari esitatud 3D render

Halduskogu liikmed tõid Anneli Oppari puhul esile hästi läbimõeldud ja tervikliku kontseptsiooni. Ühtlasi märgiti ära ka innovaatiline lähenemine tehnilisele teostusele, mis moodustab üldise kontseptsiooniga terviku. Samuti meeldis huvitav ja mingis mõttes ootamatuna tunduv ehete pinnastruktuur ja töötlus. Positiivsena nähti ka võimalust ehtesarja edasi arendada.

Lisaks stipendiaadile leidsid äramärkimist ka Erki-Eric Pillmanni ning Jens A. Clauseni esitatud tööd.

Erki-Eric Pillmann, kes on Eesti Kunstiakadeemia teise kursuse tudeng, esitas konkursile tehnilised joonised ja vaated kokkuvolditavast mansetinööbist, mis jättis läbimõeldud ja huvitava mulje ka halduskogu liikmetele. Tegemist on nutika lahendusega, mis kindlasti tekitab vaatlejas üllatusmomendi.

Jens A. Clausen esitas konkursile hõbedast mansetinööbid, mis olid nutikalt kaunistatud mustade tsirkoonidega ning oksüdeeritud tumedaks. Halduskogu tõi esile mansetinööpide ajatu disaini ning töö tehnilise teostuse laitmatu kvaliteedi.

Roman Tavasti 2017. aasta stipendiumile kandideerimiseks esitas avalduse kokku kuus ehtekunstnikku ja disainerit.

Roman Tavasti nimeline stipendium

Roman Tavasti nimelist stipendiumi on välja antud 1998. aastast. Detsembris 2010 moodustati stipendiumi haldamiseks Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde Roman Tavasti allfond, mille tegevust juhib halduskogu.

1000 euro suurusega stipendiumi eesmärgiks on leida uusi ja säravaid inimesi, kes suudavad ja tahavad panustada ehte- või märgidisaini ning -tootmise arendamisesse. Iga-aastasele stipendiumile on oodatud kandideerima kõik, kes tunnevad, et just neil on pakkuda midagi uut – olgu selleks mõni uus ja silmapaistev ehe, hea disainiidee või kavand, enneolematu tehniline võte ehete või märkide valmistamiseks või mõni muu selle valdkonnaga haakuv idee. Konkursile esitatud valmisehete juures hinnatakse ka nende tootmis- ja müügikõlblikkust.

Stipendium antakse üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi pidulikul sponsorite ja stipendiaatide austamiskontserdil Mustpeade Majas 10. detsembril 2017.

Varasemad stipendiaadid:

1998 Julia-Maria (Pihlak) Künnap
1999 Piret Hirv
2000 Eve Margus-Villems
2001 Andrus Rumm
2003 Maarja Niinemägi
2005 Marita (Lind) Krull
2006 Sandra Savelli
2006 Ivo Pottsepp
2007 Linda al-Assi
2008 Robert Mirka
2009 Ettel Poobus
2010 Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste
2011 Kairin Koovit
2012 Katrin Kosenkranius
2013 Annika Kedelauk
2014 Merilin Tõnisoja
2015 stipendiumit ei antud välja
2016 Miikael Danieljants

Lisainfo:
Eivor Maiväli
Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu esimees
tel 56 616 516
eivor@romantavast.ee

Roman Tavast, Stipendium ,