Sel sügisel saab teoks erakordne koostööprojekt, kus Roman Tavast, Eesti Rahva Muuseum (ERM) ja ehtekunstnik Kärt Summatavet ühendavad jõud, et korraldada näitus Eesti ehtekunsti ajaloost ja arengust tänapäeval. Näitus kannab pealkirja “Mets vastab, allikas kõnetab” ja selle raames antakse välja ka Roman Tavasti nimeline stipendium.
Sajandi pikkune pärand
Roman Tavast, vanim Eesti kullassepafirma, tähistab 2023. aastal oma 100. juubelit. Selle tähtsa verstaposti puhul aitab ettevõte koostöös ERMiga korraldada mahukat näitust, kuhu on oodatud töid esitama kõik Eesti ehte- ja metallikunstnikud. Osaleda võivad nii tunnustatud kunstnikud kui ka tärkavad talendid.
Näituse idee sündis soovist mõtestada ja väärtustada Eesti ehtekunsti praeguses ajalises ja kultuurilises kontekstis. “Meie ehte- ja metallikunstnikud on loonud rahvusliku juure teemadel teoseid erinevatel aegadel ning seda alati omanäoliselt ja kõrgel kunstilisel tasemel,” sõnas Kärt Summatavet, näituse ellukutsuja.
Oodatud on nii päris uus, selleks näituseks valmiv looming kui ka teemaga haakuvad teosed. “Oodatud on loomingulised ideed, ehted, komplektid ja installatsioonid, mis on pühendatud pärandile ja looduskeskkonnale ning valminud viimase viie aasta jooksul,” lisas Summatavet.
Roman Tavasti stipendium
XX Roman Tavasti nimeline stipendium on tihedalt seotud näitusega ja antakse välja kunstnikule, kelle töö on näitusel esindatud. Stipendiumi saaja valitakse välja nende hulgast, kes on oma töö näitusele esitanud. Kui varem on Roman Tavasti stipendiumit välja antud loovinimestele, kes on oma tööga panustanud ehte- või märgidisaini või selle tootmise arendamisesse, siis seekord ootame näitusele ja ühtlasi ka konkursile mitte ainult tööstuslikult toodetavaid ehteid, vaid ka ehete ainueksemplare, kunstiteoseid ja käsitöö meistriteoseid.
Silmapaistvaim töö premeeritakse 1000-eurose stipendiumi ja 500-eurose Tavasti kullassepa tööriistade ja väärismetallide poe kinkekaardiga. Lisaks valitakse välja viis äramärkimist väärivat tööd, mille autorid saavad 100-eurosed kinkekaardid. See kinkekaart annab võimaluse soetada kvaliteetseid tööriistu ja materjale, mis aitavad kaasa kunstniku edasisele loomingulisele arengule.
Roman Tavasti stipendium on pika ajalooga, seda on välja antud alates 1998. aastast. Stipendiumit annab välja Roman Tavasti Fond, mis kuulub Eesti Rahvuskultuuri Fondi alla. Varasemate stipendiaatide hulka kuuluvad sellised nimed nagu Julia-Maria Künnap, Piret Hirv, Eve Margus-Villems ja paljud teised, kes on jätnud olulise jälje Eesti ehtekunsti maastikule.
Näituse ja stipendiumi sünergia
Näitus “Mets vastab, allikas kõnetab” ja Roman Tavasti XX stipendium on omavahel tihedalt seotud. Näituse eesmärk on anda põhjalik ülevaade Eesti rahvusliku ehtekunsti ajaloost ning selle tänastest tippteostest ja suundumustest.
Kuidas kandideerida ja osaleda näitusel
Selleks, et kandideerida osalema näitusel ja stipendiumikonkursil tuleb:
- Registreerida oma osalemissoov läbi ettenähtud vormi – vorm asub siin.
- Tallinnas tuua oma näitusetöö Tavasti kullassepa tööriistade ja väärismetallide poe kontorisse aadressil Kadaka tee 36, Tallinn 10621, E-R 8.00 kuni 17.30 hiljemalt 6.09.2023
- Tartus oodatakse töid ERMi Sõprade Seltsi ruumi kolmapäeval 6. septembril tööpäeva jooksul. Kui on soov tuua mõnel teisel ajal, palun ühendust võtta seltsi tegevjuhi Sirje Madissoniga 5804 3394 ja leppida kokku sobiv aeg enne 06.09. Kõik tööd tuuakse Tallinnasse 07.09.
Konkursitööde esitamise tähtaeg on 6. september 2023 kell 15.00. Stipendiumi saaja kuulutatakse välja 20. oktoobril 2023 ERMi näituse avamisel ning stipendium antakse üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi tänuüritusel Mustpeade majas 10. detsembril 2023.
Roman Tavasti 100. aastapäeva puhul korraldatav näitus ja stipendiumikonkurss on suurepärane võimalus Eesti ehtekunstnikele ja loovisikutele näidata oma oskusi ja panustada Eesti kultuuripärandisse. See on ka oluline samm Eesti ehtekunsti ajaloo ja kaasaegse loomingu ühendamisel, pakkudes platvormi nii tunnustatud kunstnikele, kui ka tärkavatele talentidele. Lisainfo näituse ja stipendiumi kohta küsi Kärt Summataveti käest, näituse korraldajalt, e-posti aadressil kart.summatavet@gmail.com.