Roman Tavasti nimeline XX stipendium 2023

ERMi ehtekunstinäitus “Mets vastab, allikas kõnetab”

ERMi ehtekunstinäitusele oodatakse Eesti ehte- ja metallikunstnike töid

Sügisel avatakse Roman Tavasti, Eesti Rahva Muuseumi ja ehtekunstniku Kärt Summataveti eestvedamisel näitus Eesti ehtekunsti ajaloost, kuhu oodatakse Eesti ehte- ja metallikunstnike töid. Näitusel “Mets vastab, allikas kõnetab” antakse silmapaistvamale ehtekunstnikule välja Roman Tavasti nimeline stipendium.

2023. aastal tähistab Roman Tavasti kullassepafirma oma 100. juubelit ning juubeliaasta puhul aitame korraldada Eesti Rahva Muuseumis suurt ülevaatenäitust Eesti ehtekunsti ajaloost. Näitusele on oodatud oma töid esitama kõik Eesti ehte- ja metallikunstnikud: oodatud on nii päris uus, selleks näituseks valmiv looming, kui ka teemaga haakuvad teosed. Oodatud on loomingulised ideed, ehted, komplektid ja installatsioonid, mis on pühendatud pärandile ja looduskeskkonnale ning valminud viimase viie aasta jooksul. Oodatud on nii tegevkunstnike kui noorte talentide looming.

Roman Tavasti stipendium:

XX Roman Tavasti nimeline stipendium on juubeliaasta puhul seotud näitusega “Mets vastab, allikas kõnetab” ning sellele näitusele esitatud töödega.

Stipendiumi saaja valitakse välja juubeliaastaks loodavale ERMi ehtenäitusele oma töö esitajate hulgast. Kui varem on Roman Tavasti stipendiumit välja antud loovinimestele, kes on oma tööga panustanud ehte- või märgidisaini või selle tootmise arendamisesse, siis seekord ootame näitusele ja ühtlasi ka konkursile mitte ainult tööstuslikult toodetavaid ehteid, vaid ka ehete ainueksemplare, kunstiteoseid ja käsitöö meistriteoseid.

Parimad laekunud tööd lähevad näitusele ning silmapaistvamat autasustatakse 1000-eurose stipendiumiga ja 500-eurose Tavasti kullassepa tööriistade ja väärismetallide poe kinkekaardiga. Lisaks valitakse välja viis äramärkimist väärivat tööd, mille autorid saavad 100-eurosed kinkekaardid.

Kandideerima on oodatud:

Kõik Eesti ehte- ja metallikunstnikud.
Oodatud on nii tegevkunstnike kui noorte ja uute talentide looming.

Meie ehte- ja metallikunstnikud on rahvusliku juure teemadel teoseid loonud väga erinevatel aegadel – alati omanäoliselt, kõrgel kunstilisel tasemel. Meie hulgas on hulk suurte kogemustega kunstnikke, kes oma loomingus rahvakunsti mustreid ja keerukaid käsitöövõtteid osavalt kombineerivad. Meil on julgeid eksperimenteerijaid. Vabalt universaalsete teemade tõlgendajaid. Inimese ja looduse vahekorra, väärtuste ja tuleviku sidujaid.

Näitusetöö kriteeriumid:

Näituse ja stipendiumikonkursi idee – uus rahvusliku juurega ehe – sündis vajadusest uues ajalises kontekstis, kaasaegsete probleemide ringis mõtestada ja väärtustada Eesti ehtekunsti. Meie ehtekunstil on sügav juurestik, mis väärtustab kohalikku vaimset pärandit.

Oodatud on loomingulised ideed, ehted, komplektid ja installatsioonid, mis on pühendatud pärandile ja looduskeskkonnale. Minevikule ja tulevikule. Igavikulisele.

Oodatud on nii päris uus, selleks näituseks valmiv looming, kui ka teemaga haakuvad teosed. Oodatud on loomingulised ideed, ehted, komplektid ja installatsioonid, mis on pühendatud pärandile ja looduskeskkonnale ning valminud viimase viie aasta jooksul.

Kuidas kandideerida:

Näitusele ja stipendiumile kandideerimiseks on vaja:

  1. registreerida oma osalemise soov alloleva vormi kaudu
  2. Tallinnas tuua näitusetöö Tavasti kullassepa tööriistade ja väärismetallide poe kontorisse Kadaka tee 36, Tallinn 10621 E-R kell 8.00-17.30 hiljemalt 6. septembril 2023.
  3. Tartus oodatakse töid ERMi Sõprade Seltsi ruumi kolmapäeval 6. septembril tööpäeva jooksul. Kui on soov tuua mõnel teisel ajal, palun ühendust võtta seltsi tegevjuht Sirje Madissoniga 5804 3394 ja leppida kokku sobiv aeg enne 06.09. Kõik tööd tuuakse Tallinnasse 07.09.

Tähtajad:

Konkursitööde esitamise uuendatud tähtaeg on 6. september 2023 kell 15.00

Stipendiumi saaja kuulutatakse välja 20. oktoobril 2023 ERMi näituse avamisel ning stipendium antakse üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi tänuüritusel Mustpeade majas 10. detsembril 2023.

Lisainformatsioon:

Lisainfo näituse kohta:

Kärt Summatavet
ERMi näituse “Mets vastab, allikas kõnetab” korraldaja

kart.summatavet@gmail.com
tel 50 35 552

Lisainfo stipendiumi kohta:

Eivor Maiväli
ERKF Roman Tavasti allfondi halduskogu esimees

fond@romantavast.ee
tel 56 616 516

Registreerumine on lõppenud