Roman Tavast OÜ toetab – Eesti ehtekunsti Münchenis

Eesti ehtekunstnike rühmitus õhuLoss avab Münchenis toimuva suurürituse Schmuck raames 5. märtsil oma näituse. Juba 51. aastat järjest koguneb igal kevadel Münchenisse rahvusvahelise ehtekunsti raskekahurvägi, et osa saada ehtekunsti maailma tippsündmusest Schmuck. See on tuhandeid ehtesõpru ja professionaale kokku toov kobarüritus, kus lisaks peanäitusele toimuvad ka satelliitväljapanekuid galeriides, loengud ning kohtumised.

Seekordse sündmuse raames avab ka eesti ehtekunsti rühmitus õhuLoss oma näituse. Ligi 70 viimastel aastate valminud ehtega astutakse publiku ette vana Põhjakalmistu surnuaiavahi majas (Alter Nordfriedhof, Arcisstr 45), kuhu on ehitatud spetsiaalselt selle näituse jaoks eriline väljapanek. Näitus jääb avatuks kuni 7. märtsini.

Ehtekunstnike rühmitusse õhuLoss kuuluvad Eve Margus-Villems, Kadri Mälk, Kristiina Laurits, Piret Hirv, Tanel Veenre ja Villu Plink. 1999. aastal näitustegevusega alustanud rühmitus on oma töid eksponeerinud Eestis, Hollandis, Taanis, Saksamaal, Hispaanias ja Portugalis.

Näitusega kaasneb 15-keelne trükis, kuhu on kirjutaud kaassõna Peeter Laurits, kes on õhuLossi kohta arvanud nii: õhuLossi loojad kuuluvad sellesse tänapäeval harulduseks muutunud kunstnike liiki, kes ei ole unustanud ülevuse mõistet.

Trükise on kujundanud Angelika Schneider.

Rühmitus õhuLoss annab selle suursündmuse puhul välja ka omalaadse elutööpreemia ehtekunstnikule ja kriitikule Tiina Käeselile põhjaliku töö eest kaasaegse autoriehte ja rakenduskunsti teadvustamisel eesti publikule. Tiina Käeseli tekstidest kumab alati sooja empaatiavõimet ja haruldast hingestatust. Preemiareisiks on sõit Münchenisse koos majutusega ajaloolises Marienbadi hotellis, et saada vahetult osa ehtemaailma tippsündmusest Schmuck 2010.

Schmuck 2010 peanäitusele valis kuraator Monica Gaspar eestlastest Tanel Veenre tööd. Ligi 600-st esitatust osutus peanäitusele valituks 60 ehtekunstnikku üle maailma. Eesti ehtekunstnikest on peanäitusel varem esinenud ka Kertu Tuberg, Maarja Niinemägi, Piret Hirv ja Kadri Mälk. Mälk on viimastel aastatel olnud üritusel väliseksperdi rollis ja osalenud zhüriis.

Eesti kunstnike osalemist, näitust ja trükiseid toetavad Eesti Kultuurkapital, DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst), Eesti Kunstnike Liit, Roman Tavast OÜ ja Kaido Ehasoo.

teksti autor: Harry Liivrand

Roman Tavast