Rinnamärkide valmistamine on peen kunst – vaata ise!

Enamjagu töid alustatakse ikka nii, et võetakse tööriistad ja hakatakse tegema. Rinnamärkidega nii lihtsalt asjad ei käi. Meie peame kõigepealt valmistama hoopiski tööriistad. Hakkamegi sellega peale ja näitame sulle, kuidas käib traditsioonilisel meetodil rinnamärkide valmistamine.

Teeme valmis töövahendid

Töövahendeid on võimalik valmistada kolmel viisil sõltuvalt sellest, millisel meetodil me hiljem ehteid teha soovime. Kõige rohkem on kasutusel pressvormiga rinnamärkide valmistamine.

Rinnamärgi või mõne teise korporatiivehte valmistamiseks freesitakse CNC-pingil valmis terasest vorm –  rinnamärgi kujutis peegelpildis –, millega hiljem kulla-, hõbeda- või vasesulamiplekist märgi toorikud välja pressitakse. Pressvormi valmistamine on omaette keerukas protsess, sest märgid on väikesed ja detailid veelgi väiksemad.

pressvormi graveeriminepressvormi graveerimine CNC pingis

Pressvormi välja freesimiseks  kasutame spetsiaalseid terasid, millest kõige peenemad on läbimõõduga 0,1 mm. Nende murdumise oht on väga suur, ükskõik kui kvaliteetsete teradega tegemist on.

Pressvormid valmistatakse pehmemast metallist ning selleks, et nendega oleks võimalik tooteid pressida, toimub järgmisena metalli karastamine ehk kuumutamise teel hästi tugevaks muutmine. Vorm ei ole ise väga suur, sõltuvalt tootest kaalub see 1–3 kg.

Kui pressvorm on valmis, näeb rinnamärkide pressimine välja nii:

rinnamärkide pressiminepressvorm pressi all

Pärast tooriku valmimist jääb märgi ümber ebamäärase kujuga jääk. Üks võimalus on saagida see peenikese kullasepasaega ära või kui kogused on suuremad, tehakse valmis kontuuri lõikestants. See tähendab, et rinnamärgi toorik pannakse pressi alla, mis lõikab ühekorraga kõik üleliigse ära.

Teise variandina on kasutusel rinnamärkide valamine. Valame ainult hõbedast ja kullast ehteid, vasesulamist tooteid me niimoodi ei valmista. Rinnamärkide puhul tegelikult enamjaolt valamist ei kasutata, see on rohkem teiste firmaehete jaoks. Aga jah, mõnikord valame neid märke, kus emaili ei kasutata.

Valamiseks on vaja valumudelit. CNC-pingil freesitakse või 3D-printeriga prinditakse vahast detail, mis näeb välja täpselt selline, nagu toode lõplikul kujul on. See läheb valuprotsessi, kus vahast tehtud detail valatakse kipsvormi, ahjus kuumutatakse vaha seest välja ja sinna õnarusse, mis kipsi sisse jääb, valatakse sulaväärismetall. Tahkumisel on rinnamärgi originaalmudeli toorik valmis.  Originaalmudel viimistletakse ning sellest võetakse omakorda kummi- või silikoonvorm, mille sisse valatakse sulatatud vaha. Mõnikord tehakse originaalmudel valmis kohe metallist CNC-pingil või ka käsitsi.

3d printimine3D prinditud mudelid

Kummivormiga valmistatakse vahamudeleid nii palju, kui on vaja rinnamärke valmistada, olgu see arv siis 20, 50 või 100. Edasi kinnitatakse vahast mudelid nn valupuu külge, millele omakorda valatakse ümber kips – sellest tuleb valuvorm. Vedela kipsiga valuvorm pannakse ahju, kus kips taheneb ning vahast mudelid sulavad ja aurustuvad välja, jättes järgi tühimikud, mis hiljem valatakse täis sulametalli.

Kui meilt tellitakse üksikuid tooteid, mida tegelikult kuigi tihti ette ei tule, siis kasutame 3D-printimist või otse vahast välja freesimist CNC-pingil. Enamikul juhtudel tehakse aga metallist valumudel, mis on täpselt selline, nagu ehe olema peab. Vormi pealt võetakse kummivorm, mille sees on õnarus. Kummivormi lastakse sulanud vaha, mis pärast tahkumist läheb omakorda kipsvormi sisse. Ja sinna läheb lõpuks väärismetall, millest valmib ehe.

Kolmas võimalus on otse vajalikust materjalist toote välja freesimine. Kõigi märkide puhul ei saa seda kasutada, aga mõne puhul on press- või valuvormi tegemise protsess võimalik ära jätta.

Sellisel puhul lõigatakse CNC-pingil otse näiteks hõbeplekist välja juba õige rinnamärgi toorik. Nüüd jääb üle vaid nõelad külge joota ja märk viimistleda. Oleme seda mitmetel juhtudel kasutanud, eriti kui on kiired tellimused ja kujunduse tõttu on võimalik seda tehnoloogiat kasutada.

Tööriistade valmistamine on aeganõudev ja keerukas töö. Võttis päris võhmale, eks ole?

Kuna töövahendeid on keeruline ja kallis valmistada, siis säilitame kõik need nummerdatuna oma laos. Järeltellimused on selle võrra märgatavalt soodsamad, et töövahendid on juba eelmisest korrast olemas.

Mis rinnamärgi toorikust edasi saab?

Nüüd on meil märgi toorik valmis, ükskõik kas see pressiti, valati või freesiti välja.

Järgmisena toimub servade viimistlemine ning kinnitusnõelte jootmine ehte külge.

rinnamärkide viimistleminerinnamärkide viilimine

Selle käigus lüüakse rinnamärgi tagaküljele väärismetalli puhul proovimärgis ning meie tegijamärgis, milleks on RT või R. Tavast; mitteväärismetalli puhul läheb sinna alati tootjamärgis R. Tavast.

proov ja nimemärgis rinnamärgilproovimärgis ja valmistajamärgis rinnamärgi tagaküljel

Kõige põnevam osa – emailimine

Emailimisprotsess on meie juures iidne, keerukas ja aeganõudev. Kuumemailimise tehnoloogia on tuhandeid aastaid vana ja väga palju seda enam teha ei osatagi. Näiteks Soomes ei olevat enam ühtegi meistrit, kes kuumemaili teha suudaks.

Email on sisuliselt klaas, mis saabub meile eri värvi tükkide või pulbri kujul (tükid purustame ise vajadusel pulbriks). Klaasi sisse satub vahel mustust, mis võib hiljem valmisemailis põhjustada täppe või teha värvi ebaühtlaseks, sellepärast peseme emailipuru kohe mitu korda destilleeritud veega läbi. Pesemise tulemusena tekib veega segatud klaasipudru, mis on valmis toorikutele kandmiseks.

märkide emailiminerinnamärkide katmine emailiga

Märgitoorikud on kujundatud nii, et igal värvil on oma kõrgemate (0,3–0,4 mm) servadega pesa, kuhu meister emaili väikeste pintslite või pulgakeste abil  kannab. Valmismärgil jääb igat värvi eristama pesa serv ehk metalltriip. Pärast kuivamist (destilleeritud vee välja aurustumist) pannakse toode ahju ja kuumutatakse 850 kraadi juures. Katmist korratakse 3–4 korda, keerukamate märkide puhul isegi 5 korda.

rinnamärkide emailimineemailitud märgid pärast ahjust tulemist

Emailitud rinnamärgid on ahjust tulles lainelised ja konarlikud. Viimistlemiseks lihvitakse email luisutaoliste kivikestega kuni emailipesa servadeni, et need oleksid ühel tasapinnal.

emaili lihvimineemailmärgi lihvimine

Järgmisena rinnamärgid pimsitakse vastava pulbri ja viltkettaga. Pärast seda on email läikiv, ilus ja sile. Teatud juhtudel tehakse emailile veel viimane läikpõletus, mille käigus tekib emaili pinnale läikekiht.

emailmärgi pimsimineemailitud märgi pimsimine

Kuumemail on väga vastupidav ja me ei mõtle selle all võimet taluda lööke, vaid seda, et ka saja aasta pärast on email sama värvi, mis pärast valmimist.

Viimistlemine

Need märgid, kus emaili ei kasutata, lähevad pärast kinnituste jootmist kohe viimistlemisse. Metallipinna viimistlusviise on palju, näiteks saab neid mitmesuguste harjadega töödelda, et anda neile matistatud välimus või vastupidi peegelpoleer.

märkide viimistlemineservade lihvimine

Üks viimistluse osa, mida hõbedast ja vasesulamist märkide puhul tihti kasutatakse, on oksüdeerimine. Teatud kemikaalidega kiirendatakse muidu metallidele iseloomulikku oksüdeerumisprotsessi ja selle tulemusel läheb ehe lühikese ajaga süsimustaks. Kõrgemad märgipinnad puhastatakse harjadega ära, nii et madalamad jäävad tumedamad ning kõrgemad heledamad. See annab märgile vana ja väärika väljanägemise. Ka tekstid ja kujundusdetailid paistavad niimoodi paremini välja.

Nüüd ongi märgid valmis

Kogu protsessi vältel on praagid eemaldatud ja nüüd on järel ainult ilusad märgid, mis on valmis karpidesse panekuks. Karpide valik on meil hästi mitmekesine ja kõik, mis me oleme klientidele pakkumiseks välja valinud, näevad soliidsed välja, alustades odavamatest kuni eksklusiivsete nahast ehtekarpideni välja.

US Secret Service rinnamärk

Vaata sellest postitusest, kuidas käib rinnamärkide tellimise protsess, et saaksid ka ettevõttele oma märgid tellida.

Vaata meie tehtud rinnamärkide galeriid klikkides siin.

Kui soovid rinnamärke tellida, siis võta meiega ühendust

E-post: info@romantavast.ee
Telefon: 6 997 302

[contact-form-7 id=”5763″ title=”Tagasiside vorm rinnamärgid”]

Rinnamärgid , , , , , , , ,