18. novembril valis Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu välja 2016. aasta stipendiaadi. Roman Tavasti nimeline stipendium läks noorele ehtekunstnikule Miikael Danieljantsile.
Miikael Danieljants esitas konkursile hõbedast valmistatud mehaanilise sõrmuse, millel on kaks erineva tooniga poolt – üks pool on valge ja teine pool must. Pooli on võimalik vastavalt riietusele või tujule vahetada ning mehaaniliselt lukustada. Sõrmusele on kinnitatud 84 kuubik-tsirkooni. Kunstniku sõnul on konkursile esitatud ehte prototüübi disain küll väga lihtne, mis aga ei tähenda, et sõrmuse kujundust ei saaks muuta. „Sisemise rõnga puhul saab mängida kivide arvu ja värvidega. Tehnoloogia ei pane ka piiri ette materjalile (teras, titaan, kuld), millest sõrmus teha“, sõnas Miikael Danieljants. Lisaks prototüübile esitas ta konkursile ka valiku erinevaid 3D disaine, mis sobiksid sama põhimõttega sõrmuse teostamiseks.
Roman Tavasti fondi halduskogu liige, ehtekunstik ja osaühingu ARS-Vasetööd juhataja Ene Valter ütles, et Miikael Danieljantsi esitatud tööd on stipendiumi väärilised: „Perfektne idee lahendus ja teostus võluvad oma lihtsuse ja nutikusega“. Ühtlasi lisas ta, et põhirõhk jäägu kividele, mis lihtsama ja lakoonilisema sõrmuse taustal eristuvad suursugusemalt.
Halduskogu töös asendusliikmena osalenud ehtekunstnik, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi projektijuht Ketli Tiitsar tõi välja, et mehaaniliselt lukustatav kaheosaline sõrmus tundub oma olemuselt väga selge ja kannab potentsiaali olla vähema või rohkema arvu kuubiktsirkoonidega, veelgi mahukam oma korpusega, osaliselt oksüdeeritud või kullatud, olla hõbeda kõrval näiteks ka kullast, miks mitte abielusõrmuste komplektina. „Klassikaline kullasepakunst ja kaasaegne selge vormitunnetus üheskoos mõjuvad veenvalt ja võimalusterohkelt“, lisas Ketli Tiitsar.
Stipendiumile kandideerimiseks esitas avalduse kokku neli ehtekunstnikku ja disainerit, kellest kõik leidsid halduskogu liikmete poolt äramärkimist. Roman Tavasti fondi halduskogu esimees Eivor Maiväli ütles, et kuigi kandideerijate arv oli võrreldes varasemate aastatega väiksem, siis võib selgelt näha kvaliteeditõusu. Esimest korda koosnes konkurs kahest voorust ning pärast esialgsete ideede ja avalduste laekumist andsid halduskogu liikmed stipendiumikandidaatidele tagasisidet, mille alusel oli võimalik oma töid edasi arendada. „Tekkis dialoog halduskogu ja kandidaatide vahel, mis andis konkursile palju juurde“, lisas ta.
¤
Roman Tavasti nimelist stipendiumi on välja antud 1998. aastast. Detsembris 2010 moodustati stipendiumi haldamiseks Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde Roman Tavasti allfond, mille tegevust juhib halduskogu.
1000 euro suurusega stipendiumi eesmärgiks on leida uusi ja säravaid inimesi, kes suudavad ja tahavad panustada ehte- või märgidisaini ning -tootmise arendamisesse. Iga-aastasele stipendiumile on oodatud kandideerima kõik, kes tunnevad, et just neil on pakkuda midagi uut – olgu selleks mõni uus ja silmapaistev ehe, hea disainiidee või kavand, enneolematu tehniline võte ehete või märkide valmistamiseks või mõni muu selle valdkonnaga haakuv idee. Konkursile esitatud valmisehete juures hinnatakse ka nende tootmis- ja müügikõlblikkust.
Stipendium antakse üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi pidulikul sponsorite ja stipendiaatide austamiskontserdil Mustpeade Majas 18. detsembril 2016.
Varasemad stipendiaadid:
1998 Julia-Maria (Pihlak) Künnap
1999 Piret Hirv
2000 Eve Margus-Villems
2001 Andrus Rumm
2003 Maarja Niinemägi
2005 Marita (Lind) Krull
2006 Sandra Savelli
2006 Ivo Pottsepp
2007 Linda al-Assi
2008 Robert Mirka
2009 Ettel Poobus
2010 Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste
2011 Kairin Koovit
2012 Katrin Kosenkranius
2013 Annika Kedelauk
2014 Merilin Tõnisoja
2015 stipendiumit ei antud välja
2016 Miikael Danieljants
Lisainfo:
Eivor Maiväli
Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu esimees
tel 56 616 516
eivor@romantavast.ee