9. detsembri õhtul kuulutas Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu välja 2014. aasta stipendiaadi, kelleks osutus noor ehtekunstnik Merilin Tõnisoja. Stipendiaadi väljakuulutamine leidis aset Eesti Kaubandus- ja Tööstuskojas toiminud näitus-vastuvõtul, kus olid üheks õhtuks väljas kõik konkursile laekunud võistlustööd.
Merilin Tõnisoja esitas konkursile kaks tööd, milleks olid ühte sarja kuuluvad James Bondilikud mansetinööbid nimega „Memory“. Titaanist ja hõbedast valmistatud mansetinööbid on funktsionaalselt kasutatavad USB mälukaardina. Tõnisoja ütles, et inspiratsioon ehete loomiseks tuli sellest, et teda hämmastab ikka ja jälle see kui erinevad on inimeste mälestused ühest ja samast sündmusest, kuidas täpselt inim-mälu toimib ning kui kiiresti areneb tehnoloogia. Ehtekunstnikuna nägi ta head võimalust ühendamaks kunsti ja tehnoloogiat.
Merilin Tõnisoja „Memory“
Roman Tavasti fondi halduskogu liige, kunstiajaloolane ja Eesti kultuuridiplomaat Saksamaal, Harry Liivrand ütles, et Merilin Tõnisoja mansetinööbid olid tänavuaastase valiku vormikultuurilt võrreldamatult parim, kaasaegseim ja kõige innovaatilisem töö. Mansetinööpi paigaldatud salakarbike USB kaardiga mõjub nagu argipäevase ehtekunsti vormi võtnud James Bondi tarkvara – iga tehnofriigist (aga mitte ainult) mehe unistus. Traditsioonilise tarbekunsti, moodsa tehnoloogia ja teaduse vaimukas minimalistlik ja funktsionaalne süntees, n.ö. mehele suunatud nutika disaini parim näide.
Halduskogu liige, Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunstiosakonna juhataja, ehtekunstnik Kadri Mälk lisas, et tegemist on nutika leiuga – mälu varrukast võtta! – titaanist, hõbedast ja mälupulgast konstrueeritud mansetinööbid. Tehnoloogiliselt hästi läbi mõeldud teostus. Anodeeritud titaani pisut popilik värvispekter on kindlasti selle töö üks trumpe.
Stipendiumile kandideerimiseks esitas avalduse kokku üheksa ehtekunstnikku ja disainerit, kellest kõik leidsid halduskogu liikmete poolt äramärkimist. Roman Tavasti fondi halduskogu esimees Eivor Maiväli ütles, et konkurss liigub soovitud suunas ning iga aastaga täidab üha rohkem oma eesmärki, milleks on leida uusi ja huvitavaid toodetavate ehete disaini-ideid ja uudseid tehnilisi võtteid ehete teostamiseks.
¤
Roman Tavasti nimelist stipendiumi on välja antud 1998. aastast. Detsembris 2010 moodustati stipendiumi haldamiseks Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde Roman Tavasti allfond, mille tegevust juhib halduskogu. Halduskogusse kuuluvad Harry Liivrand (kunstiajaloolane, Eesti kultuuridiplomaat Saksamaal), Kärt Summatavet (ehtekunstnik, Aalto Ülikooli teadur), Kadri Mälk (ehtekunstnik, Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonna juhataja), Tamara Luuk (kunstiajaloolane), Andrus Rumm (ehtekunstnik, Roman Tavasti stipendiumi laureaat 2001), Janno Siimar (Velveti disainiagentuuri loovjuht), Eivor Maiväli (Roman Tavasti kullassepafirma tegevjuht) ja Arvi Tavast (Tavastite perekonna esindaja).
1000 euro suurusega stipendiumi eesmärgiks on leida uusi ja säravaid inimesi, kes suudavad ja tahavad panustada ehte- või märgidisaini ning -tootmise arendamisesse. Iga-aastasele stipendiumile on oodatud kandideerima kõik, kes tunnevad, et just neil on pakkuda midagi uut – olgu selleks mõni uus ja silmapaistev ehe, hea disainiidee või kavand, enneolematu tehniline võte ehete või märkide valmistamiseks või mõni muu selle valdkonnaga haakuv idee. Konkursile esitatud valmisehete juures hinnatakse ka nende tootmiskõlblikkust.
Stipendium antakse üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi pidulikul tänuüritusel Mustpeade majas 14. detsembril 2014.
Roman Tavast (1895–1942) asutas 1923. aastal Tallinnas kullassepatöökoja, millest kujunes Eesti nimekaim teenetemärke, medaleid ja väärismetallist tarbeesemeid tootev ettevõte. Ettevõttele on töid kavandanud Günther Reindorff, Paul Luhtein, Ferdi Sannamees ja paljud teised Eesti kunsti suurkujud.
Eelmisel aastal 90. aastapäeva tähistanud osaühing Roman Tavast on ka täna üks tunnustatumaid kullassepaettevõtteid Eestis, valmistades olulise osa Eesti teenetemärkidest ning korporatiivehetest. Ettevõttel on kliente ka teistes Euroopa riikides, ennekõike Soomes ja Inglismaal.
Varasemad stipendiaadid:
1998 Julia-Maria (Pihlak) Künnap
1999 Piret Hirv
2000 Eve Margus-Villems
2001 Andrus Rumm
2003 Maarja Niinemägi
2005 Marita (Lind) Krull
2006 Sandra Savelli
2006 Ivo Pottsepp
2007 Linda al-Assi
2008 Robert Mirka
2009 Ettel Poobus
2010 Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste
2011 Kairin Koovit
2012 Katrin Kosenkranius
2013 Annika Kedelauk
Lisainfo:
Eivor Maiväli
Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu esimees
tel 56 616 516
eivor@romantavast.ee