Eesti ehte- ja märgifirma Roman Tavast teab välisturul läbilöömise saladust

Aasta Naise tiitli, Rahvusvahelise Purjespordi Föderatsiooni ISAF-i, Wimbledoni tenniseturniiri Kuningliku Looši külaliste ja Hollywoodi filmi „London Has Fallen“ osatäitjate jaoks tehtud käsitöömärgid – kõiki neid ühendab üks ühine nimetaja – Eesti ehte- ja märgifirma Roman Tavast.

Kuus aastat tagasi hakati Roman Tavastis mõtteid veeretama ekspordi suunal. Roman Tavasti müügijuhi Lauri Ringimäe sõnul mõeldi esiti Soome peale, kuid salamisi unistati ka Suurbritannia turust. “Soovisime ettevõtet edasi arendada, kasvatada ning end proovile panna. Kohe alguses oli selge, et ühelegi teisele tootjale me allhanget tegema ei hakka – kui murrame läbi, siis ikka ise, omal jõul,” rääkis ta.

World Sailing Award rinnamärkRinnamärgid Maailma Purjespordi Organisatsioonile World Sailing

Võõrkeeleoskus pani suunad paika

Tänaseks on Roman Tavastil tütarfirmad nii Soomes kui Suurbritannias. Ühe põhjusena, miks just nendes riikides äri alustamine edukaks kujunes, toob Ringimäe välja keelteoskuse – kuna ettevõte ei müü valmistooteid ja puuduvad isegi tüüplahendused, siis on iga projekt erinev ning hõlmab põhjalikku kliendisuhtlust. “Välisturul tegutsedes on väga oluline osata end kliendi emakeeles väljendada, et eesmärgid ja soovid oleksid mõlemale osapoolele selgelt arusaadavad,” märkis ta.

Suurbritannias asub üks Euroopa suurimaid pulbrikujul kuumemaili tootvaid tehaseid ning kuna kuumemail on paljudes Roman Tavasti toodetes kasutusel, oli seegi ajendiks riigi ehteturule sisenemiseks. “Kuumemaili kasutamine on spetsiifiline ja ajamahukas töö, kuid annab parima tulemuse. Britid on öelnud, et meie emailimise kvaliteet on üks parimaid, mida nad on näinud. Arvestades, et nende koostööpartneriteks on maailma vanimad ja kuulsaimad sarnaste toodetega tegelevad firmad, nagu näiteks Faberge, siis saime oma professionaalsuse osas enesekindlust juurde,” kirjeldas Ringimäe ning hindas, et Roman Tavast võib vabalt maailma mastaabis parimatega võistelda.

Suurbritanniat nimetab Lauri Ringimäe ka nii-öelda hüppelauaks – kui sealsel turul tegutsed, siis on see justkui garantii mujal maailmas läbilöömiseks. “Oleme tänaseks saanud tütarettevõtte kaudu päringuid USAst, Araabiamaadest ja Aafrika riikidest,” kirjeldas Roman Tavasti müügijuht.

Lloyds Bank rinnamärkRinnamärk Lloyds Bank’ile

Töö käib siiski Tallinnas

Mõne aasta tagust aega meenutades rääkis Ringimäe, et pärast pikalt kestnud planeerimist siseneti 2014. aastal Roman Tavastiga Suurbritannia turule, kus müügijuhi sõnul ei teatud, mida oodata. “Tahtsime olla nähtavad, et potentsiaalsetel klientidel tekiks vajadus meie toodete järele, kuid mõistsime, et tundmatu teisest riigist pärit ettevõte võib tekitada umbusku,” rääkis ta ning lisas, et “ja kui ennast panna kliendi olukorda, siis esimesena pöörduks ikka kohaliku või lähemal asuva ettevõtte poole“.

Seega otsustati välisturule siseneda alternatiivse lahendusega, et jätta ettevõttest kohalik mulje ning seeläbi tekitada usaldusväärsust. “Me ei tahtnud päris pea ees ka vette hüpata ja hakata kohapeal firmat asutama, seepärast alustasime domeeni romantavast.co.uk registreerimisega ja lõime Suurbritannia turu jaoks täiesti iseseisva kodulehekülje,” tõi Ringimäe välja.

Eesmärk oli selge – vaja, et klient meiega ühendust võtaks ja see hakkaski juhtuma. Aga nii algfaasis kui ka nüüd seletame neile kohe ära, et kogu disain ja tootmine on Tallinnas ja siis see enam klientidele probleemiks ei ole.

“Üks mu inglasest tuttav oli nõus hakkama nii-öelda firmanäoks – kontaktidesse läks tema nimi, telefoninumber ja kodune aadress,“ kirjeldas ta turule sisenemise protsessi ning märkis, et „alles pärast kuue kuu möödumist, kui oli selge, et asi toimib, registreerisime sealse firma, palkasime raamatupidaja, saime käibemaksukohuslaseks ning avasime pangaarve, mis osutus kogu protsessi kõige keerulisemaks osaks. “

Suurbritannia ärimaastikku eripära kirjeldades märgib Ringimäe, et alustavad ja alla 150 000-naelase käibega ettevõtted saavad esimesel viiel aastal maksusoodustusi. Näiteks võib tema sõnul valida käibemaksu süsteemi, kus klient tasub 20 protsendi ulatuses käibemaksu, aga ettevõte maksab sellest esimesel tegutsemisaastal riigile 11 protsenti.

The Night ManagerTom Hiddleston kandmas Roman Tavasti valmistatud Meisters hotelli rinnamärki (üks kaader telesarjast)

Kliente Hollywoodist ja mujalt

Lisaks muudele ettevõtte alustamise ja käigushoidmisega seotud kuludele soovitab Roman Tavasti müügijuht arvestada ka üsna suurte reklaamikuludega. „Hakkasime alguses testima erinevaid turunduskanaleid, et hinnata, kuidas need meie jaoks toimivad. Näiteks katsetasime Google’i, Facebooki ja e-postikampaaniaid, eesmärgiga teada saada, kas välisturul tegutsemine üldse meile ära tasub,” ütles ta.

Pärast katsetamist jõuti Roman Tavastis järeldusele, et Google’i kaudu jõuab nendeni enim kliente. „Google’i otsingumootori kaudu jõuavad meieni näiteks sellised kliendid, kes on endale kuskilt pimesi märgid või ehted tellinud, kuid saanud ebakvaliteetsed või soovidele mittevastavad tooted – selliste klientide leidmiseks kasutame turunduses märksõnu nagu „high quality“ jms. Sedasi oli meil näiteks Lloyds’i pangaga,” kirjeldas Ringimäe olukorda, kuidas ebakvaliteetsete toodetega teised märgitootjad neile häid tellimusi ja tööd juurde toovad.

Välismaistest klientidest rääkides nendib Roman Tavasti müügijuht, et nad on tegelikult väga sarnased Eesti klientidele – alates väikestest mittetulundusühingutest kuni suurkorporatsioonide ja katusorganisatsioonideni välja. “Aga mastaabid on teised, kui Eestis on näiteks purjetajatest meie klient Tallinna Jahtklubi, Soomes näiteks Soome Purjetamisliit ning Suurbritannias juba selle valdkonna kõige suurem organisatsioon, ehk Rahvusvaheline Purjespordi Föderatsioon ISAF,” loetles ta.

London has FallenGerard Butler kandmas Roman Tavasti valmistatud US Secret Service’i rinnamärki

Kodumaistel filmisõpradel soovitab Lauri Ringimäe vaadata aprillis esilinastuvat filmi “London Has Fallen”, sest filmi osatäitjad, sealhulgas üle maailma tuntud Gerard Butler, kannavad Eestis toodetud rinnamärke. “Rinnamärke oleme teinud ka BBC telesarjale “The Night Manager”, kus peaosades kõigile tuntud Hugh Laurie ja Tom Hiddleston,” kirjeldas ta Roman Tavasti edulugusid.

Artikkel ilmus ajakirja Director 2016. aasta märtsinumbris:
https://www.directormeedia.ee/

Ajalugu, Roman Tavast